Referenčna ambulanta

PREPREČEVANJE, ODKRIVANJE IN VODENJE KRONIČNIH NENALEZLJIVIH BOLEZNI SKOZI OČI DIPLOMIRANE MEDICINSKE SESTRE V AMBULANTI DRUŽINSKE MEDICINE

Referenčna ambulanta je naziv za ambulanto družinske medicine z razširjenim timom zdravstvenega osebja: poleg zdravnika in medicinske sestre paciente referenčne ambulante spremlja tudi diplomirana medicinska sestra.

Kaj to pomeni za pacienta? Diplomirana medicinska sestra vsem pacientom referenčne ambulante po potrebi svetuje pri preventivnih dejavnostih. S pomočjo vprašalnikov vam svetuje glede dejavnikov tveganja, kot so alkohol, kajenje, visok pritisk, holesterol, depresija. To pomeni, da ste deležni aktivnega presejanja za posamezne vrste kroničnih obolenj in bolniki tudi okrepljene zdravstveno-vzgojne obravnave

Poudarek dela v referenčni ambulanti je zajem populacije od 30. leta dalje brez kroničnih bolezni in odkrivanje dejavnikov tveganja za nastanek srčno-žilnih obolenj ter vodenju bolnikov z urejenimi kroničnimi obolenji.

Diplomirana medicinska sestra se bo v referenčni ambulanti z vami pogovorila in vam svetovala o zdravem načinu življenja, pomenu zdrave prehrane, redne telesne aktivnosti, predstavila vam bo program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki – program SVIT, zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka  materničnega vratu – program ZORA in državni presejalni program za odkrivanje raka na prsih – program DORA. Skupaj z vami bo pregledala in vam svetovala pri laboratorijskih vrednosti krvnega sladkorja in holesterola – lipidograma.

Prav tako bo vodila kronične bolnike z urejeno boleznijo, kot so astma, kronična obstruktivna bolezen, arterijska hipertenzija, sladkorna bolezen tip 2, osteoporoza in depresija.

Delo v referenčni ambulanti je tako usmerjeno v celovito in kakovostno obravnavo bolnika s strokovnim pristopom pri preprečevanju razvoja kroničnih nenalezljivih bolezni in nadzorom nad že razvito kronično boleznijo.

ZD Celje - referenčne ambulante:

Kaja Koštomaj, dipl. m. s. (03 543 42 16; kaja.kostomaj@zd-celje.si) deluje v ambulanti Alenke Popović, dr. med., spec. družinske medicine.

Suzana Hrvačanin, dipl. m. s. (03 543 42 82; suzana.hrvacanin@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Vesna Arcet Rodić, dr. med., in ambulanti Katarina Skubec Moćić, dr. med., spec. družinske medicine.

Špela Centrih, dipl. m. s. (03 543 42 83; spela.centrih@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Marko Drešček, dr. med., in ambulanti Milan Rajtmajer, dr. med., spec. družinske medicine.

Nina Dolinšek, dipl. m. s. (03 543 43 10; ) izvaja preventivne preglede v ambulanti Simona Kajba Veninšek, dr. med., in ambulanti Nataša Podbregar, dr. med., spec. družinske medicine.

Tatjana Škrinjar, dipl. m. s. (03 543 43 09; tatjana.skrinjar@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Lenka Špirić, dr. med., in ambulanti Katja Presečnik Čebular, dr. med., spec. družinske medicine.

Tina Bovha, dipl. m. s. (03 543 40 14; tina.bovha@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Damjana Smole, dr. med., in ambulanti Marija Komerički Gržinić, dr. med., spec. družinske medicine.

Darja Arzenšek Marguč, mag. zn (03 543 42 84; ) izvaja preventivne preglede v ambulanti Metka Ošljak, dr. med., in ambulanti Romana Jordan, dr. med., spec. družinske medicine.

Mojca Jamnišek, dipl. m. s. (03 543 42 03; ) izvaja preventivne preglede v ambulanti Andrej Likar, dr. med.

Eva Poklič, dipl. m. s. (03 543 40 36; eva.poklic@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Simona Grasselli, dr. med.

Zala Palatinuš, dipl. m. s. (03 543 41 61; ) izvaja preventivne preglede vseh ambulant družinske medicine.

ZP Štore – referenčni ambulanti:

Sanja Špile, dipl. m. s. (03 780 23 29; sanja.spile@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Andreja Zupančič, dr. med., in Ana Planinc, dr. med.

Špela Freitag Zorko, dipl. m. s. (03 780 23 40; spela.freitag@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Sanja Bulatovič, dr. med., in Gregor Moleh, dr. med.

ZP Vojnik/Dobrna – referenčni ambulanti:

Dr. Bernarda Hostnik, mag. zn. (03 780 05 19; bernarda.hostnik@zd-celje.si) izvaja preventivne preglede v ambulanti Prim. Jane Govc- Eržen, dr. med., in Alenke Rak, dr.med.

Cvetka Koželj, dipl. m. s. (03 780 05 39; ) izvaja preventivne preglede v ambulanti Stevana Đorđević, dr.med., spec. urgentne med.,in David Sopotnik, dr. med..

Eva Poklič, dipl. m. s. (03 780 05 43;) izvaja preventivne preglede v ambulanti Lusien Fijavž, dr. med., spec. družinske medicine.

Dovolite, da vam pomagamo obdržati in izboljšati zdravje!

Referenčna ambulanta