Svetovni dan ledvic 2020

»Zdravje ledvic za vse in povsod – od preprečevanja do zgodnjega odkrivanja in enakega dostopa do obravnave«

Vsako leto drugi četrtek v marcu v Sloveniji in po vsem svetu potekajo aktivnosti ob svetovnem dnevu ledvic. Letošnja tema je »Zdravje ledvic za vse in povsod - od preprečevanja do zgodnjega odkrivanja in enakega dostopa do obravnave«. Namen je ozaveščanje ljudi, s čimer si želimo zaustaviti epidemijo kronične ledvične bolezni in zmanjšati njene posledice.

Zaradi respiratornih obolenj in omejevanje širjenja virusnih okužb v zdravstvenih ustanovah velja tokrat poseben režim dostopa tudi v ZD Celje. Organizatorji kampanje ob svetovnem dnevu ledvic so se odločili, da bodo aktivnosti v zdravstvenih domov omejene na komuniciranje z mediji. Letos, v četrtek, 12. marca, torej meritve ne bodo potekale. Kampanjo ob svetovnem dnevu ledvic bodo v polnem obsegu znova izvajali prihodnje leto.

Kronična ledvična bolezen je nenalezljiva in predstavlja izjemno velik izdatek za zdravstveni sistem, saj za njo zboleva približno 850 milijonov ljudi po svetu oziroma vsaka deseta odrasla oseba. To pomeni, da je v Sloveniji več kot 180.000 odraslih ljudi, ki se spopadajo z ledvično okvaro (več kot je bolnikov s sladkorno boleznijo). Več kot 2.000 ljudi pa se zdravi zaradi odpovedi ledvic z dializo ali presaditvijo ledvice. Podatki kažejo, da bo do leta 2040 kronična ledvična bolezen na petem mestu med vzroki za prezgodnjo smrt.

Zastrašujoč je podatek, da zdravljenje bolnikov s končno ledvično odpovedjo z dializo in presaditvijo ledvice znaša 2-3% celotnega letnega proračuna za zdravstveno varstvo v državah z večjim nacionalnim dohodkom (teh je le 0,03% celotnega prebivalstva). Zato si države z nizkimi ali srednjim nacionalnim dohodki ne morejo privoščiti takšnih izdatkov in na podlagi slednjega veliko ljudi z odpovedjo ledvic sploh nima možnosti zdravljenja z dializo in presaditvijo ledvice. Zaradi tega pride do neenakega dostopa zdravstvene obravnave in neenakosti v zdravju ledvic.

Dandanes se število starejših ljudi povečuje in s tem so vse pogosteje prisotne kronično nenalezljive bolezni, ki okvarijo žile v telesu in močno poslabšajo tudi delovanje ledvic. Ledvic ne okvarijo samo prisotne bolezni, kot so sladkorna bolezen, zvišane maščobe in zvišan krvni tlak, ampak tudi kajenje, ki močno okvari žile po vsem telesu in tako tudi žile na ledvicah ter zmanjša njihovo delovanje. Okvaro ledvic povzroča tudi dolgotrajno uživanje protibolečinskih zdravil, uporaba eksotičnih shujševalnih pripravkov, odvajal, droge (heroin), alkohol, čezmerna telesna teža, bakterije, poškodbe, prirojene nepravilnosti v zgradbi senčil, itd.

Znaki, ki lahko nakazujejo na okvaro ledvic, so krvav, rdečkast ali rjavkast in moten seč, pogosto uriniranje, zmanjšana ali povečana količina urina, prisotne bolečine, povišana temperatura, povišan krvi tlak, hujšanje, otekanje nog itd. Mnogi za okvaro ledvic sploh ne vedo, saj ne občutijo nobenih težav, posledice nezdravljene kronične ledvične bolezni pa so lahko hude in vodijo v njihovo odpoved. Zato je pomembno zgodnje odkrivanje bolezni ledvic in pravočasno ukrepanje ter zdravljenje ledvic.

Ledvične bolezni potekajo tiho, počasi in brez vidnih znakov. Zato lahko z zdravim življenjskim slogom preprečimo ali odložimo nastanek razvoja ledvičnih bolezni. Za izboljšanje zdravja ledvic in zmanjšanje tveganja za nastanek ledvičnih bolezni je zelo pomembno, da smo telesno aktivni, si redno merimo krvni tlak, zmanjšamo vnos soli, pijemo dovolj tekočine, prenehamo kaditi, zmanjšamo uživanje protibolečinskih zdravil in drugih substanc ter si enkrat na leto testiramo seč na prisotnost beljakovin in raven kreatinina, še zlasti takrat, kadar že imamo prisotno kronično nenalezljivo bolezen.

Vsi, ki si želijo spremembe življenjskega sloga, se lahko obrnejo na Center za krepitev zdravja v Zdravstveni dom Celje, v Zdravstveni postaji Štore ali v Zdravstveni postaji Vojnik, kjer jim lahko z brezplačnimi strokovnimi nasveti pripomorejo k izboljšanju njihovega življenjskega sloga in zdravju ledvic.

Pridružite se aktivnim in uživajte v zdravju.

Dodatne informacije:

Mateja Rozman, dipl.med.sestra,

v.d. predstojnica DE Center za krepitev zdravja

Koordinatorica Programa za krepitev zdravja v ZD in lokalni skupnosti

e-mail: mateja.rozman@zd-celje.si

ZP Štore

Nataša Kolar, mag. ZN

tel.:03 78 02 328, e-pošta: natasa.kolar@zd-celje.si

Snežana DELAKORDA, odnosi z javnostmi, Prima komunikacije

m: 041 661 178, e-pošta: snezana@prima-komunikacije.si

Vir slike: https://www.lmc.ca/lmc-blog/medication-and-kidney-health/ (Citirano 5.3.2020).